NORENCO POLSKA ®

Moje konto

Wiosenne porządki Odcinek 1: Elewacja

 

Otwierając nasz cykl na temat wiosennych porządków, na tapet bierzemy elewację. Opowiemy Wam o Husvasku, preparacie, który odpowiednio rozcieńczony i nałożony, poradzi sobie nie tylko z czyszczeniem sidingu czy różnych typów tynku (także tych starszych), ale jest na tyle uniwersalny, że nie musisz dokupować kolejnych płynów do czyszczenia innych zewnętrznych elementów domu, z dachem włącznie.

 

Sprzątanie to czynność, która nie należy zwykle do przyjemności. Dlatego w naszym nowy cyklu pod hasłem „Wiosenne porządki” przychodzimy Wam z pomocą. Garść praktycznych porad, właściwy dobór profesjonalnej chemii czyszczącej i ważne wskazówki, jak ułatwić sobie pracę z naszymi produktami. Mamy nadzieję sprawić, że sprzątanie czy czyszczenie przestanie kojarzyć się z niewdzięczną i ciężką pracą – także czyszczenie na tak dużą skalę, jaką może być elewacja. Spokojnie, przejdziemy przez to razem krok po kroku.

 

Profesjonalną chemią w elewację

 

Tym razem wiosenne porządki zaczynamy od zewnątrz, nie bez przyczyny. Na czyszczenie elewacji najlepiej bowiem wybrać dzień bez opadów, a samego mycia nie wykonywać w prażącym słońcu, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na zawarte w profesjonalnej chemii czyszczącej substancje czynne. Z dużym nasłonecznieniem latem może pojawić się problem, dlatego wiosna wydaje się być idealna na podobne czynności.

Zajemy sobie sprawę, że przerażeniem może napawać skala pracy przy myciu elewacji, jednak wszystko da się zrobić, pod warunkiem, że dobrze się do tych działań przygotujesz. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę niezbędnych rzeczy:

→ myjka ciśnieniowa

→ spryskiwacz ręczny lub pianownica

→ detergent (Husvask: https://tiny.pl/w431c)

→ gorąca (ale nie zbyt gorąca) woda.

Jeśli wszystko już masz, możemy przystąpić do działania.

 

Mycie elewacji krok po kroku

 

1. Myjka/pianownica.

Na początek przygotuj sobie roztwór detergentu. W zależności od skali zabrudzenia, powinien mieć proporcje od 1:5 do 1:20, co oznacza od 50 do 200 ml Husvasku na litr wody. Woda, którą napełnisz zbiornik spryskiwacza lub pianownicy, nie może być zbyt gorąca – najlepsza będzie taka w okolicach 60°C.

 

2. Czyszczenie.

Kurz, brud, luźno związane naloty z soli czy plamy zejdą pod wpływem roztworu z detergentu i gorącej wody. Czyszczoną powierzchnię podziel na fragmenty, zaczynając od góry, aby brud nie ściekał na już umyte elementy. Do mycia stosuje się spryskiwacz ręczny lub pianownicę, produkt należy pozostawić na czyszczonym fragmencie na około 15 minut.

 

3. Spłukiwanie.

Preparat należy dokładnie spłukać po kwadransie, używając do tego myjki ciśnieniowej.

 

4. Akcesoria.

Do mycia zazwyczaj nie będą Ci potrzebne szczotki do szorowania, ich nacisk może bowiem skończyć się uszkodzeniem tynku. Użycie szczotki bywa jednak konieczne w przypadku upartych plam, nalotów czy glonów – wówczas sam rozwór może nie wystarczyć.

 

5. Zielone/szare naloty.

W miejscach, w których widoczne są zielone lub szare naloty, prawdopodobnie pojawiają się mchy, grzyby lub porosty. Tam czyszczenie pomoże na krótko, jeśli nie zastosujesz dodatkowo specjalistycznej farby lub impregnatu. Taki preparat ma za zadanie wygładzić powierzchnię tynku, zmniejszając jego zdolność absorpcyjną. Tynk nie będzie chłonął tyle wody, a więc grzyby czy mchy nie będą miały tak dogodnych warunków do wzrostu.

 

5. Wskazówki

→ Do sporządzenia roztworu używaj wody o wskazanej wcześniej temperaturze – zbyt gorąca woda może pogłębić mikrouszkodzenia czy naruszyć miejsca z przerwaną strukturą tynku.

→ Trzymaj się wytycznych, dotyczących siły roztworu – zaufaj nam, producent wie, co mówi. Husvask to profesjonalny koncentrat o dużej mocy składników aktywnych, dlatego 1 litr produktu wystarcza aż na 100 m kw. powierzchni.

→Załóż rękawice ochronne – mając do czynienia z profesjonalną chemią czyszczącą, zawsze stosuj środki ochrony osobistej.

→ Nie przekraczaj mocy 120 barów – ciśnienie wody w myjce nie powinno być zbyt wysokie. Trudne plamy lepiej wyszorować za pomocą szczotki, niż zwiększając ciśnienie. Łatwo w ten sposób spowodować uszkodzenia w strukturze tynku.

 

Jak wybrać właściwy środek?

 

My polecamy nasz niezawodny Husvask, ale wybierając płyn do czyszczenia takich powierzchni, jak dachy, fasady czy elewacje, w ogóle nie warto inwestować w półśrodki. Zamiast tego dobrze jest postawić na profesjonalną chemię czyszczącą, która zawiera składniki aktywne. Dzięki temu czyszczenie będzie skuteczne i relatywnie szybkie. Husvask polecamy nie tylko z racji jego skuteczności, ale także wydajności. Ma skoncentrowaną formułę, dzięki czemu niewielka butelka wystarcza aż na 100 m kw, co nie jest bez znaczenia przy czyszczeniu tak dużych powierzchni, jak elewacje.

 

Uniwersalne rozwiązanie

 

Husvask zadowoli też tych, którzy cenią wygodę. Jest na tyle uniwersalnym środkiem, że nie tylko doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami na elewacjach czy fasadach, ale wyczyści także dachy, tarasy, balkony oraz schody. Co więcej, za jego pomocą można bezpiecznie usuwać zabrudzenia z z różnych rodzajów tynku czy sidingu. Z założenia zabrudzenia łatwiej usunąć z tynków silikatowych, które mają gładszą powierzchnię, a więc brud i kurz nie wnika tak głęboko w ich strukturę. Jednak nawet tynki mineralne, starszego typu i bardziej porowate, nie stanowią dla Husvasku problemu.

 

 

 

 

 

 

blog_03_02.jpg