NORENCO POLSKA ®

Moje konto

5 rzeczy, których NIE robi się swoim okularom

 5 rzeczy, których NIE robi się swoim okularom

 

W życiu większości z nas przychodzi moment, kiedy okulary stają się nieodłącznym elementem naszego wyposażenia. O okulary wypada jednak dbać w szczególny sposób, bo trzeba pamiętać, że to nadal delikatny produkt optyczny. Przekornie zatem – czego NIE robić, aby okulary przetrwały jak najdłużej?

 

Okulary pozwalają komfortowo funkcjonować w codziennym życiu. Często przyzwyczajamy się jednak do nich do tego stopnia, że w pewnym momencie przestajemy traktować je z odpowiednią troską. To natomiast ma wpływ na ich żywotność, a jak powszechnie wiadomo – nie jest to sprzęt najtańszy.

Po pierwsze: nie przegrzewaj

Porozmawialiśmy więc ze specjalistami z branży, aby zebrać pięć wskazówek, jakich zachowań unikać, żeby nasze okulary przetrwały w dobrym stanie długie lata pomimo codziennego używania. Po pierwsze nie funduj im nadmiernych kąpieli słonecznych. Okularom, czy to korekcyjnym, czy przeciwsłonecznym, pozostawianie ich w samochodzie podczas upałów czy w pełnym słońcu nie przyniesie nic dobrego. Okulary nie są odporne na upały, pod wpływem gorąca oprawa może się odkształcać, a soczewki ulec wybrzuszeniu.

Po drugie: etui

Torebka, torba, kieszeń, aktówka – to tam często lądują okulary, zwłaszcza te, które służą nam do zadań specjalnych, jak na przykład do czytania czy prowadzenia samochodu. I pewnie tak zostanie, nie będziemy więc przekonywać do traktowania okularów z wielkim pietyzmem. Będziemy jednak przekonywać do czegoś innego: do noszenia ich w etui. Niech trafiają do kieszeni czy torby na laptopa, ale zabezpieczone. Inaczej oprawki szybko się powyginają, szkła pokryją rysami, a same okulary przestaną być zdatne do użycia. Dlatego etui to konieczność, a jeśli zdarza Wam się o nim zapomnieć, warto rozważyć zakup dwóch czy trzech futerałów i trzymać je w miejscach, w których najczęściej lądują okulary, na przykład w torebce lub przy łóżku.

Po trzecie: chemia profesjonalna

Mocno zabrudzone, zakurzone (choćby po wizycie na plaży) okulary ze szkłami pełnymi odcisków palców to przepis na utratę ostrości widzenia. Pamiętaj, żeby pełnych drobinek czy kurzu okularów nie czyścić z marszu – nawet najdelikatniejsza ściereczka będzie dla nich jak peeling, którego naprawdę nie potrzebują. Warto umyć je wtedy letnią wodą – uwaga na gorącą, może łatwo uszkodzić powłoki uszlachetniające. Aby bezpiecznie wyczyścić ten, bądź co bądź, wyrób medyczny, najlepiej wyposażyć się w delikatną, lecz profesjonalną chemię czyszczącą. My proponujemy Brillerens, który z równą skutecznością co subtelnością wyczyści okulary z antyrefleksem, fotochromy czy tak popularne ostatnimi czasy okulary progresywne: Spray do mycia okularów Brillerens 50 ml Norenco Polska

Praktyczna forma atomizera pozwala na wygodne użycie płynu w niemal każdych okolicznościach. Tym jednak, co za Brillerensem przemawia szczególnie, jest jego skuteczność. Łagodny, ale znakomicie czyszczący płyn, nie rysuje powierzchni szkieł, a dodatkowo pomaga konserwować powłoki antyrefleksyjne. Dobre wieści dla narciarzy-okularników – do gogli także sprawdza się znakomicie.

Po czwarte: szkłami do góry

Okulary posiadasz może od roku, tymczasem szkła usiane są już drobnymi ryskami, przez które coraz gorzej widzisz? Szukając przyczyny, zweryfikuj, czy nie zdarza Ci się przypadkiem odruchowo odkładać ich szkłami do dołu. To bowiem najczęstszy powód powstawania zarysowań na powierzchni szkieł. Kiedy rysy pojawią się w centralnej części soczewki, okulary będą się nadawały już jedynie do wymiany.

Po piąte: uważaj na te substancje

Okulary są dość delikatne i źle znoszą kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi. Nie lubią się na przykład z lakierami do włosów, klejami, perfumami, środkami owadobójczymi czy rozpuszczalnikami. Nienajlepiej działa też na nie morska woda. Jeśli więc nie uda się uniknąć kontaktu z którąś z nich, jak najszybciej umyj całe okulary – szkła i oprawy – letnią wodą i zabezpiecz sprawdzoną i specjalistyczną chemią dla profesjonalistów, czyli płynem Brillerens: Spray do mycia okularów Brillerens 50 ml Norenco Polska

 

 

 

 

 

 

blog_02_01[1].jpg