NORENCO POLSKA ®

Moje konto

Sezon na grilla – jak się do niego przygotować?

Sezon na grilla – jak się do niego przygotować?

 

Polacy pokochali grillowanie, a majówka to nieoficjalny termin startu na sezon z aromatycznym dymkiem, unoszącym się z polskich tarasów i ogródków. Podpowiadamy jednak, jak przygotować leżakujący przez zimę grillowy sprzęt, aby szybko, sprawnie i bezpiecznie rozpocząć sezon na barbecue.

 

Przede wszystkim warto pamiętać, że grill warto na zimę odpowiednio zabezpieczyć. Wolnostojący – uprzątnąć i zabezpieczyć luźne elementy, przenośny – zapakować do pokrowca i schować w suchym miejscu. Odpowiednio przechowywany czy zabezpieczony grill oznacza mniej zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę.

Mikrofibra i profesjonalna chemia czyszcząca

Zawsze istnieje podejrzenie, że do naszego grilla mogły dostać się zwierzęta: kuny, myszy, szczury czy choćby koty z sąsiedztwa. Dlatego przecieranie grilla wilgotną szmatką i mycie jedynie ciepłą wodą można włożyć między bajki. Wszak to urządzenie, który ma bezpośredni kontakt z żywnością, nie ma więc żartów, jeśli chodzi o higienę. Podczas czyszczenia grilla warto postawić więc na chemię profesjonalną i wybrać środek, który dokładnie zadba o porządek i bezpieczeństwo. Nie zaszkodzi też go zdezynfekować. Naszą propozycją jest niezawodny Spray&Tork, zwłaszcza jeśli po sezonie pozostały jakieś zabrudzenia czy przypalenia. Produkt jest w wygodnej formule, którą bez rozcieńczania można po prostu spryskać powierzchnię. Nie potrzeba szorowania, Spray&Tork wykona robotę za Ciebie – jedyne, co trzeba zrobić, to przetrzeć wilgotną szmatką, spłukać i wytrzeć do sucha. Tutaj przyda się ściereczka z mikrofibry, która doskonale poradzi sobie z zagłębieniami i powierzchniami o różnej strukturze.

Piroliza, czyli wypalanie

Musisz pamiętać, że choć Twój grill może być najpotężniejszym graczem na osiedlu, to jednak posiada metalowe elementy, dlatego każde mycie czy czyszczenie warto zakończyć naprawdę dokładnym wycieraniem wszelkich zakamarków.

Przed rozpoczęciem sezonu dobrze jest także wykonać pirolizę, czyli wypalanie grilla, które pozwoli go zdezynfekować. To szczególnie ważne, jeśli zachodzi cień podejrzeń, że dobrały się do niego na przykład gryzonie. Aby wypalić grilla, trzeba rozgrzać go najpierw do 300 stopni Celsjusza, a gdy temperatura spadnie do 150 stopni, można zabrać się za szczotkowanie rusztu, które pozwoli usunąć zastygłe w kącikach zabrudzenia czy przypalenia.

Zabezpieczanie rusztu

Jednym z najważniejszych elementów urządzenia jest oczywiście ruszt. To on najczęściej ulega uszkodzeniom, także on jest bezpośrednio narażony na zabrudzenia, kapiący tłuszcz, przyprawy i tak dalej. Aby na przyszłość łatwiej było go wyczyścić, można zawczasu zabezpieczyć ruszt. Wystarczy to tego olej o wysokim punkcie dymienia, na przykład olej ryżowy. Zanurzonym w oleju pędzelkiem smarujemy ruszt i pozwalamy działać fizyce.

Oczywiście najlepiej czyścić grill po każdym użyciu, jednak porządne czyszczenie z użyciem dedykowanych detergentów zaleca się wykonać – w zależności od częstotliwości użytkowania grilla – co najmniej raz w miesiącu.

blog_04_02.jpg