3 sposoby na czysty garaż
3 sposoby na czysty garaż
Garaż to jedno z tych pomieszczeń w domu, które zagracają się same. Dlatego podpowiadamy, jak zorganizować przestrzeń i w jaki sposób o nią dbać, aby garaż pozostał ergonomicznym, użytecznym pomieszczeniem, a nie składzikiem wszystkiego.
Nadciągająca nieśmiało wiosna pomału zachęca do porządków, nie tylko w domu. Posiadacze garaży doskonale wiedzą, że zwłaszcza po zimie będą mieli co w nich robić. Przychodzimy z trzema zasadami, które nie tylko pomogą uporządkować przestrzeń, ale także zachować czystość w garażu. Podpowiemy też, jaka profesjonalna chemia czyszcząca przyda się podczas porządków w miejscu, w którym plamy czy ślady smaru wydają się być wpisane w krajobraz.
Po pierwsze selekcja
Kto kiedykolwiek zmagał się z porządkowaniem garażu, wie, jaka to syzyfowa praca. Niestety niezbędna, bo mamy w zwyczaju traktować garaż jako lamus z niewyczerpanymi zasobami przestrzeni, który pomieści wszystkie tak zwane „przydasie”. Ile razy przez głowę przemknęło nam bowiem, że czegoś nie potrzebujemy, ale szkoda wyrzucić? Takie rzeczy lądują więc często w domowych składzikach, pakamerach, piwnicach i właśnie w garażach.
Pierwszym i podstawowym krokiem jest więc wybór tych przedmiotów, których rzeczywiście używamy. Jeśli majsterkujemy, na pewno będą to narzędzia, jeśli bawimy się hobbystycznie w odnawianie mebli – przydadzą się papiery ścierne, szlifierka, szczotka, pędzle. Te rzeczy powinny pozostać w miejscach łatwodostępnych. Niech porządkami zawsze rządzi rozsądek – w garażu nie musi być sterylnie, ale musi być bezpiecznie. Nie chowajmy więc często stosowanych przedmiotów na górne półki czy w czeluści pomieszczenia, ponieważ będziemy musieli gimnastykować się, sięgając po nie.
To, czego naprawdę nie potrzebujemy (jak części do samochodu, który sprzedaliśmy cztery lata temu) można wystawić na serwisach sprzedażowych lub oddać na lokalnych grupach typu: „Uwaga, śmieciarka jedzie”. Przedmioty dostaną drugie życie, my wolną przestrzeń.
Po drugie organizacja
Te rzeczy, które zostają z nami, warto mądrze poukładać. Organizacja przestrzeni będzie miała wpływ na wygodę korzystania z niego, ale także na bezpieczeństwo przebywania w pomieszczeniu. Porządkom sprzyjają szuflady, półki, wózki narzędziowe, ale wcale nie trzeba mieć profesjonalnego wyposażenia, żeby garaż uczynić użytecznym i dobrze rozplanowanym.
Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod organizacji garażowej przestrzeni:
- wybierz półki zamiast szafek
- drobne przedmioty umieść w przezroczystych opakowaniach (choćby słoikach) i opisz
- przestrzeń pod półkami możesz wykorzystać, mocując do nich słoiki z drobnymi elementami (przykręcasz zakrętkę od słoika, a odkręcasz słoik wraz z zawartością zawsze, kiedy tego potrzebujesz)
- wykorzystaj przestrzeń pionową np. na podwieszenie roweru
- zamontuj tablicę na narzędzia z uchwytami i haczykami
- jeśli chodzi o drobne przedmioty z metalu, postaw na samoprzylepne paski magnetyczne.
Po trzecie czystość
Garaż to specyficzne miejsce, w którym do zwyczajnych zabrudzeń, jak kurz czy błoto, trzeba doliczyć plamy z oleju, smugi smaru, czasem brud, będący skutkiem spalin. Zdarzają się opiłki, pyły i inne substancje – wszystko zależy od tego, do czego faktycznie służy Ci garaż.
Bez względu jednak na przeznaczenie, warto, aby był po prostu czysty i – powtarzamy do znudzenia – dzięki temu bezpieczniejszy. Zanim przystąpisz do szorowania, usuń z garażu te przedmioty, które możesz i zrób sobie przestrzeń do pracy. Wszystkie delikatne (np. szklane) przedmioty warto wcześniej zabezpieczyć, a wszelkie substancje zapakować tak, by podczas porządków nie uległy uszkodzeniu czy zniszczeniu.
Chemia do warsztatu
Przyda Ci się szczotka z twardym włosiem, którą zamieciesz podłogę. Mniejszą miotełką pozbądź się pyłków, kurzu czy pajęczyn. Teraz pora na czyszczenie – w garażu nie wystarczy drogeryjna chemia, która nie radzi sobie ze specyficznymi zabrudzeniami. Dlatego wszędzie tam, gdzie posiadasz wybrukowane przestrzenie, polecamy Ci chemię dla profesjonalistów, a dokładnie Atmocid. Znakomicie sprawdza się też na wyłożonych kostką podjazdach, radzi sobie z zabrudzeniami wokół warsztatów, a nawet hal produkcyjnych. Nie tylko gruntownie myje, ale także skutecznie odtłuszcza, a formuła koncentratu sprawia, że jest naprawdę wydajny. Litr Atmocidu wystarcza do umycia 100 m2: https://norenco.pl/106,koncentrat-do-mycia-kostki-brukowej-atmocid-kostka-brukowa-5l.html
Jak stosować Atmocid? Można użyć do tego opyskiwacza lub pianownicy albo – w przypadku plam z oleju – roztwór w stężeniu 1:1 – 1:5 nanieść na plamę i doczyścić ją przy pomocy szczotki. Później pozostanie spłukanie wszystkiego, najlepiej za pomocą myjki wysokociśnieniowej.
Podczas porządków zawsze zachowuj zdrowy rozsądek. My wiemy, że efekty Atmocidu mogą budzić euforię, jednak zanim dasz się zachwycić, pamiętaj o rękawiczkach, a zamiatając chroń oczy przed zaprószeniem. Czysty garaż jest ważny, ale nic nie jest ważniejsze od Twojego zdrowia.