Jak dbać o kostkę brukową?
Jak dbać o kostkę brukową?
Kostka brukowa to wygodne i przyjemne dla oka rozwiązanie. Aby jednak to oko faktycznie mogła cieszyć, a przy tym spełniać swoją rolę, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Podpowiadamy, czym i w jaki sposób zadbać o kostkę brukową na wiosnę.
Ładna, estetyczna, prosta w pielęgnacji – kostka brukowa na dobre rozgościła się na polskich podwórkach. Sprawdza się nie tylko na prywatnych posesjach, ale także na wokół sklepów, siedzib firm, pubów i restauracji czy hoteli. Nie ma jednak u nas łatwego życia, ponieważ nieustannie narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne i opady. Nie pomaga też rosnąca wskutek tych opadów bujna lub mniej bujna roślinność: od mchów i porostów po chwasty, którym do szczęścia wystarcza nawet niewielki skrawek ziemi w szczelinach między bloczkami kostki.
A że wiosna za oknami, to i motywacja do porządków rośnie – także tych na zewnątrz. Przychodzimy dziś zatem z garścią porad dotyczących tego, jak poradzić sobie z czyszczeniem kostki, jak często to robić i jakie środki okażą się pomocne przy konkretnym typie zabrudzeń.
Krok 1: odchwaszczanie – kosa spalinowa, palnik czy ręce?
Specjaliści radzą, aby kostkę brukową czyścić co najmniej trzy razy do roku, ponieważ tylko regularne usuwanie plam czy osadów pozwoli utrzymać ją w naprawdę estetycznej formie. Wiosenne porządki zaleca się rozpocząć od usuwania mchów, porostów oraz roślinności, która uparcie przebija się przez szczeliny. Metod na pozbycie się niechcianych roślin jest kilka, przy czym z chemicznymi eksperci radzą się wstrzymać, traktując je raczej jako ostateczność. Oddziaływanie herbicydów na kamień może się bowiem skończyć jego zmatowieniem lub przebarwieniami. Nie poleca się jednak także ręcznego usuwania chwastów, zazwyczaj ze wsparciem narzędzi ogrodniczych. Strukturę kostki bowiem naruszyć jest łatwiej niż mogłoby się zdawać. Dlatego nawet podczas odśnieżania kostki zaleca się zamianę metalowych łopat na plastikowe, aby uniknąć mikrouszkodzeń.
Czym zatem wyczyścić kostkę z niechcianych mchów, porostów i chwastów? Opcji jest kilka, jak na przykład druciane szczotki czy tarcze, które montuje się do kosy spalinowej (z tarczami praca idzie znacznie szybciej). Można też pokusić się o wyposażony w długą dyszę palnik (lub wypalarkę) gazowy bądź elektryczny, za pomocą którego pozbędziemy się chwastów bez konieczności precyzyjnego czyszczenia.
Krok 2: czyszczenie kostki – pomoże chemia dla profesjonalistów
Kiedy niechciana roślinność została usunięta, przychodzi czas na osady, grzyby czy pleśnie (bo i takie mogą się zdarzyć w zacienionych, ciepłych miejscach). W tym przypadku przyda się opryskiwacz lub pianownica, myjka ciśnieniowa do spłukiwania i oczywiście skuteczny środek do usuwania zabrudzeń z kostki. Naszym wyborem jest Atmocid (podlinkować: https://norenco.pl/62,koncentrat-do-mycia-kostki-brukowej-atmocid-kostka-brukowa-1l.html), niesamowicie efektywny nawet w miejscach, w których zabrudzenia nie są już świeże. Atmocid znakomicie radzi sobie z plamami pochodzenia organicznego, równie niezawodny jest w przypadku plam ze smarów, paliw i substancji smolistych.
Krok 3. Atmocid w akcji – jak stosować profesjonalną chemię czyszczącą?
Przede wszystkim warto pamiętać, że Atmocid to koncentrat, a więc przed użyciem należy go rozcieńczyć z ciepłą wodą o temperaturze 20-30°C. Roztwór (2-4-procentowy) preparatu nanosi się na czyszczoną powierzchnię za pomocą opryskiwacza lub pianownicy. Później wystarczy odczekać, jednak nie dłużej niż 15 min i spłukać powierzchnię aż do momentu ustąpienia piany – tutaj świetnie spisze się myjka wysokociśnieniowa.
Co jednak z plamami, które pod wpływem mycia nie zniknęły z kostki? Warto wówczas użyć nieco mocniejszego roztworu w stężeniu od 1:1 do 1:5 i za pomocą szczotki usunąć je z powierzchni kostki. Do poradzenia sobie z potężniejszymi zabrudzeniami, powstałymi na przykład podczas prac remontowych (jak farby, zaprawa czy klej), potrzebne będą nieco inne środki, jak na przykład DD-100 (podlinkować: https://norenco.pl/103,koncentrat-do-mycia-urzadzen-budowlanych-cegly-kostki-brukowej-dd-100-1l.html), dedykowane do tego rodzaju uciążliwości.
Dlaczego warto stawiać na profesjonalną chemię czyszczącą? Dlatego, że rezultat zaskoczyć nas może tylko pozytywnie. Takie środki są sprawdzane, badane i certyfikowane, a to oznacza, że nie musimy obawiać się niemiłych niespodzianek w postaci przebarwień czy uszkodzeń. Dobrze dobrany preparat usunie uporczywe plamy i zabrudzenia, podkreśli naturalne wybarwienie kostki i będzie chronił przed zanieczyszczeniami.
Krok 4 – uzupełnianie szczelin
Zdarza się, że przestrzenie między elementami kostki, regularnie podmywane przez deszcz, wypłukują się. Nie pomaga także wiatr, który przenosi cząsteczki, przyczyniając się do obniżenia poziomu materiału między bloczkami. Czasem drobinkami piasku częstują się również owady, które przenoszą je z miejsca na miejsce. To wszystko może sprawić, że elementy stracą stabilność i z czasem zaczną się poruszać czy zapadać. Toteż raz na jakiś czas (najlepiej obserwować sytuację) warto przemieść całą powierzchnię kostki drobnym piaskiem, uzupełniając tym samym jego braki.
Krok 5 - impregnacja
Dobrze rozważyć ją szczególnie w tych miejscach, w których kostka brukowa narażona jest na trudne zabrudzenia, na przykład na podjazdach, w okolicach grilla ogrodowego, na parkingach przy siedzibach firm. Kostkę pokrywa się specjalnym preparatem, który chroni ją przed wchłanianiem płynów, jak choćby oleje czy benzyna. Dzięki poprawnie przeprowadzonej impregnacji, powierzchnia kostki będzie też bardziej odporna na zarysowania czy ścieranie.