NORENCO POLSKA ®

Moje konto

Dezynfekcja rąk - konieczność nie tylko dla medyków

Dezynfekcja rąk - konieczność nie tylko dla medyków

 

Jeszcze niedawno płyny do dezynfekcji dłoni dostępne były wszędzie – w sklepach, galeriach handlowych, kinach, teatrach, szkołach, o placówkach i zakładach pracy nie wspominając. Nieprzypadkowo – w obliczu pandemii okazało się, jak ważna jest właściwa dezynfekcja rąk.

 

Po blisko dwóch latach pandemii duża część społeczeństwa zrozumiała, że dezynfekcja rąk to konieczność nie tylko wówczas, kiedy spoczywa na nas odpowiedzialność chirurga i właśnie podchodzimy do stołu operacyjnego. Jak dotąd dyspensery z żelami do dezynfekcji rzeczywiście mogły kojarzyć się głównie ze szpitalami czy przychodniami, choć przecież nieskazitelnie czyste dłonie niezbędne są także w innych branżach.

 

Komu potrzebna dezynfekcja rąk?

 

Dłonie bez bakterii to absolutna podstawa w branży spożywczej, zarówno przy produkcji, jak i podawaniu produktów spożywczych. Podobnej czystości wymaga również gastronomia – higiena jest niezwykle ważna na każdym etapie przyrządzania posiłków. Nie mniej ważna jest też czystość dłoni obsługi klienta, a więc barmanki czy barmana, jak również obsługi kelnerskiej. Bez dokładnej dezynfekcji nie pracuje żadna kosmetyczka, kosmetolog czy stylistka paznokci, przy czym tutaj obok regularnej i dokładnej dezynfekcji dłoni, przeprowadza się też skuteczną sterylizacje sprzętu wielorazowego użytku.

 

5 mln drobnoustrojów

 

Po co to wszystko? - można by zapytać. Ano po to, żeby zarówno produkty, jak i usługi, były dla nas jak najbezpieczniejsze. Według badań naukowców na ludzkich dłoniach może znajdować się nawet 5 mln bakterii oraz wirusów, przy czym warto pamiętać, że choć część z nich nie jest niebezpieczna, inne mogą być szczególnie groźne dla diabetyków, osób po przeszczepach, pacjentów onkologicznych czy noworodków. To drobnoustroje zgromadzone na dłoniach – jak gronkowiec złocisty, paciorkowiec kałowy czy pałeczka okrężnicy – są winowajcami około 80 procent wszystkich infekcji. Wspomniany gronkowiec przoduje na przykład w powodowaniu zatruć pokarmowych, a pałeczka okrężnicy może być przyczyną szalenie niebezpiecznej sepsy. Dezynfekcja rąk ma natomiast na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, a dłonie bywają szczególnie aktywnym nośnikiem dla patogenów.

 

Mycie i dezynfekcja


Aby pozbyć się drobnoustrojów, należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Takie mycie powinno trwać co najmniej 30 sekund i obejmować również przestrzenie między palcami, kciuki, wnętrze i grzbiet dłoni. Dezynfekcję dłoni traktuje się w branży medycznej jako ostatni etap mycia rąk, jednak w tym przypadku najbardziej pasowałoby anglojęzyczne powiedzenie: the last but not least (tłum. ostatni, ale nie najmniej ważny). Dezynfekcja jest absolutną koniecznością, nawet kiedy nie ma warunków do dokładnego umycia rąk – tego etapu pomijać po prostu nie wolno, zarówno dla bezpieczeństwa pacjenta czy klienta, jak i własnego. Krótko mówiąc, dezynfekcja to minimum, które należy spełnić, aby środowisko pracy czy miejsca publiczne były bezpieczne.

 

Jak dezynfekować dłonie?

 

Płyny i żele do dezynfekcji rąk ratują sytuację, w której trudno o dokładnie umycie dłoni. Preparat wystarczy wetrzeć w skórę, aby pozbyć się większości groźnych dla zdrowia mikroorganizmów. Warto jednak sprawdzać skład produktów do dezynfekcji, bo co z tego, że płyn pięknie pachnie, jeśli nie spełnia swojego podstawowego zadania? Przede wszystkim preparat do dezynfekcji rąk powinien być sporządzony na bazie alkoholu (etanolu, propanolu lub izopropanolu lub mieszaninie tych substancji), a jego stężenie powinno wynosić 75-85 procent. Dobrze też zadbać o to, aby środek nie wysuszał nadmiernie rąk, zwłaszcza, jeśli stosowany ma być często. Skuteczność w zwalczaniu mikroorganizmów na poziomie 99,99 procent, delikatność dla skóry, zabezpieczenie przed jej wysuszeniem, a także brak powodujących alergię barwników to wyróżniki Hand Desinfektjon, preparatu do dezynfekcji rąk od Norenco, któremu zaufały placówki medyczne, laboratoria czy przemysł spożywczy.

 

Hand Desinfektjon – mistrz skuteczności

 

Preparat powstał w zgodzie z naszymi wartościami, jest więc wyjątkowo efektywny, ponieważ zadbaliśmy, aby spełniał liczne europejskie normy, potwierdzające jego skuteczność mikrobiologiczną. Jako producent chemii profesjonalnej, Norenco dba, aby każdy produkt, który wychodzi z zakładu, był bezpieczny i skutecznie realizował swoje zadanie. Hand Desinfektjon jest produktem biobójczym, dlatego chętnie sięgają po niego profesjonaliści, na przykład gabinety kosmetyczne, punkty gastronomiczne czy ośrodki spa. Tym bardziej, że preparat jest wyjątkowo wydajny, już około 5 ml produktu (dwie dozy) wystarczą, aby dokładnie zdezynfekować dłonie.

 

 

blog_03_01.jpg