NORENCO POLSKA ®

Moje konto

Czysty dywan w kilku krokach

Specjalny odkurzacz, reklamowany sprzęt czy tradycyjna szczotka i szorowanie? Tak naprawdę dla dywanu nie ma to większego znaczenia, bo najważniejsze jest to, aby do jego czyszczenia użyć naprawdę skutecznej profesjonalnej chemii czyszczącej.

 

Pranie dywanu bywa mniej oczywistą koniecznością niż chociażby pranie ubrań. Jednak właściciele hoteli, moteli czy pokoi gościnnych doskonale wiedzą, że ta czynności jest równie niezbędna, co na przykład pranie firanek lub tapicerowanych pokryć. Jak jednak podejść do prania dywanu, aby rzeczywiście go doczyścić, a praca nie poszła na marne? Podpowiadamy w ramach naszego cyklu Wiosenne Porządki z Norenco.

Pranie dywanu ważne dla zdrowia

Dywany i wykładziny lubią nam dawać złudę czystości. W szczególności te z dużą ilością drobnych wzorów są wdzięczne w użytkowaniu, ponieważ rzeczywiście nie widać na nich brudu. Zresztą, dywan często brudzi się po prostu równomiernie, więc na co dzień nie zauważamy, jak kolory tracą na ostrości, a biel przestaje być bielą. Nie oznacza to jednak, że nasze dywany, chodniki czy wykładziny pozostają czyste – nie ma bowiem możliwości, żeby nie zbierał się na nich kurz czy po prostu naskórek, tworząc znakomite środowisko dla rozwoju roztoczy. Kto kiedykolwiek cierpiał na alergię wie, jak uciążliwa potrafi być to dolegliwość, a uczula nas często nic innego, jak właśnie odchody roztoczy. W włóknach dywanu mogą się także namnażać bakterie, które przyczyniają się do infekcji, zwłaszcza u osób o osłabionej odporności czy u dzieci. Dlatego jeśli już posiadamy dywany czy wykładziny, dbanie o ich czystość nie jest jedynie kwestią estetyki, ale i zdrowia.

Przed wyczyszczeniem

Nie pomoże najlepsza chemia dla profesjonalistów, jeśli nie przygotujemy odpowiednio naszego dywanu. Najskuteczniejszą metodą jest solidne wytrzepanie dywanu i choć brzmi to nieco archaicznie, zapewniamy, że przynosi świetne rezultaty. Pomaga pozbyć się kurzu, pyłu, piasku, włosów czy sierści zwierząt – jeśli akurat posiadamy w domu pupila.

Zdarza się, że dywan jest duży, ciężki i nie masz możliwości go wytrzepać lub Twoja wykładzina została przytwierdzona do podłogi – wówczas pozostaje bardzo dokładne odkurzanie. To o tyle istotny etap, że im więcej kurzu i pyłu uda nam się usunąć, tym lepsze efekty finalnie uzyskamy.

Detergentem w plamę

Zamiast rozdrabniać się na kilka środków do prania, odplamiania, czyszczenia, polecamy Ci postawić na jeden profesjonalny produkt. W naszym portfolio takim środkiem jest Supra (podlinkować: https://norenco.pl/49,silnie-odtluszczajacy-koncentrat-do-gruntownego-mycia-oraz-prania-dywanow-i-tapicerki-supra-5l.html), która gwarantuje silne działanie myjące i odtłuszczające. To dlatego doskonale sprawdza się do prania wykładzin, dywanów, mebli tapicerowanych, a nawet tapicerek samochodowych. Co więcej, odpowiednio dopasowanym roztworem wyczyścisz także ściany, podłogi, pojemniki czy narzędzia. Silniejszy roztwór Supry użyty punktowo poradzi sobie natomiast z pojedynczymi trudnymi plamami.

Supra to środek z gatunku profesjonalnej chemii czyszczącej, występujący w skoncentrowanej formie. Dlatego też jest niesamowicie wydajna, bo w zależności od stopnia zabrudzenia, stosuje się ją w roztworze od 1:20 do nawet 1:200!

Nie wcieraj!

Warto pamiętać, że jeśli przydarzy się jakaś mała katastrofa i na dywanie wyląduje płyn czy posiłek, nie należy z miejsca brać się za szorowanie. Dotyczy to zresztą także starszych plam. W ten sposób wcieramy jedynie zabrudzenie w włókna dywanu, dlatego znacznie skuteczniejszą metodą będzie tak zwane tamponowanie, czyli wielokrotne przyciskanie szmatki do plamy. Odpowiedni roztwór naszej Supry możesz nanieść na szmatkę czy gąbeczkę i uciskać w miejscu zabrudzenia. Zanim jednak zdecydujesz się na użycie detergentu (nie tylko Supry, ale jakiegokolwiek!) bezpośrednio na plamę, koniecznie wykonaj test stabilności koloru.